12 důvodů proč studovat v Berlíně
Chcete studovat němčinu v zahraničí a váháte s výběrem konkrétního místa? Vyberte si Berlín – tohle evropské velkoměsto nabízí opravdu mnoho!
1. Otevřenost
Berlín je kosmopoliní město zdatně navazující na otevřenost Západního Berlína. Je svobodný, nevázaný a v pravém slova smyslu multikulturní. Vždyť zde žije nejméně 180 národností.
Užijte si je všechny – zúčastněte se Festivalu kultur Karneval der Kulturen. Tenhle karnevalový mix tance, hudby a zábavy stojí za to! A termín? Každý rok na letnice (prodloužený víkend 50 dnů po Velikonocích).
2. Kultura
Jste kulturně založeni? V Berlíně si to užijete v kteroukoli část roku. Kromě galerií, divadel a jiných „trvalých“ záležitostí totiž Berlín každý měsíc hostí zajímavé akce.
Od lednového festivalu Transmediale, přes únorový Mezinárodní filmový festival Berlinale, březnový MarchMusic či Fantasy Filmfest Nights, dubnový Achtung Berlin!, květnový Gallery Weekend Berlin, červnový festival designu DMY nebo open-air festival Fête de la Musique, prázdninový Open Air Gallery, srpnový festival Tanz im August, zářijový klasický Musikfest Berlin nebo Berlin Art Week, říjnový European Month of Photography a listopadový Jazzfest Berlin až po prosincový Worldtronics.
A to jsme vyjmenovali jen některé!
Víte, že Berlín je jediným městem světa, které má tři fungující operní scény? Státní opera Staatsoper, Německá opera Deutsche Oper a Komická opera Komische Oper dohromady pojmou víc než 4400 diváků!
3. Pivo
V Berlíně se množí jako houby po dešti minipivovary (mikrobrauereien nebo kiezbrauereien) a tak už nebudete odkázáni jen na produkty manutího pivovaru Kindl, i když jeho Berlínské bílé „Berliner Kindl – Original Weisse“ stojí za ochutnávku. Z minipivovarů zkuste třeba Brewbaker, pivovárek Brauhaus Lemke u zámku Charlottenburg nebo hodně příjemný a pohodový Vagabund Brauerei.
Spoustu zajímavých piv můžete ochutnat během srpnového pivního festivalu Internationales Berliner Bierfestival a posedět přitom v „nejdelší pivní zahradě světa“. Ne nadarmo se festivalu přezdívá pivní míle - podél třídy Karl-Marx-Allee zabírá dokonce 2,2 km.
4. Muzejní ostrov
Tenhle malý ostrůvek obklopený vodami Sprévy dělá svému jménu Museumsinsel opravdu čest. Najdete tu „staré“ Altes Museum, „nové“ Neues Museum, Bode-Museum a Pergamonmuseum. Prostě od starověkých Egypťanů, Řeků a Římanů po novověk. Sídlí tu také národní galerie Alte Nationalgalerie.
Další dominantou je katedrála Berliner Dom. A až budete pod muzejně-galerijními zážitky umdlévat, určitě oceníte “zahradu rozkoše“ Lustgarten. Trávníky tohohle parku jsou ideálním místem pro piknik.
Víte, že v roce 1999 byl ostrov zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO?
5. Berlínská zeď
Z Berlínské zdi, jednoho ze základních kamenů „železné opony“, dnes stojí už jen krátké úseky. Kde přesně Berlín rozdělovala dnes dokumentuje dlážděná čára táhnoucí se městem. Historii zdi a neuvěřitelné příběhy lidí, kteří se přes ni pokusili uprchnout, nabízí Mauermuseum a Dům na Checkpoint Charlie Haus am Checkpoint Charlie.
Víte, že jeden z nejznámějších přechodů Checkpoint Charlie byl po sjednocení Německa zlikvidován a obnoven až v roce 2000 podle původních plánů a fotografií?
6. Bleší trhy
Berlínské „blešáky“ mají atmosféru a můžete tu narazit na pravé poklady za babku. Řada z nich nabízí kromě secondhandových věcí i nové designové kousky včetně oblečení ruční výroby.
Zkuste třeba trh podél Straße des 17.Juni, koná se každý víkend. Baví vás smlouvat? Flowmarkt na břehu řeky pro vás bude to pravé, navíc s živou hudbou! Jste příznivci karaoke? Na blešáku Mauerpark je session každé nedělní odpoledne.
7. Rekreace
Vyrazte na kole za zábavou či za kondicí – berlínský systém cyklostezek pokrývá celé město. Procházejte se po březích Sprévy. Okysličte si plíce v největším berlínském lese Grunewald, můžete si tu dokonce zaplavat v některém z jezírek nebo zajezdit na koni.
Procházku i poučení nabízí Botanisher Garten. Nebo vyrazte za zvířátky - Berlín má hned dvě zoo. Zoo Berlin patří mezi nejnavštěvovanější na světě (raději tedy volte k návštěvě pracovní den než víkend), Teirpark má spíš charakter lesoparku, Akvárium zabírá celá tři podlaží.
Víte, že v Berlíně je 180 km splavných vodních cest? Nechte se provézt na parníku nebo je propátrejte na vlastní pěst ve vypůjčeném kajaku.
8. Stroj času
Ten berlínský, pravda, „umí“ jen jedinou epochu, ale zkušenost je to zajímavá! DDR Museum vás šupem přenese do „socíku“. A možná se budete divit, co všechno takový „dederónový“ socialismus obnášel.
Ještě jste nikdy nejeli v trabantu? V Trabi simulátoru máte šanci! A hned lépe oceníte nadšence, kteří se dnes v trabantu vydají třeba do Afriky, Jižní Ameriky nebo Austrálie.
9. Kluby
Kluby, kluby, kluby… V Berlíně jsou jich desítky. Stačí jen vybrat ten pravý právě pro vás. Retro, punk, country, soul, house, elektro, R´n´B, blackmusic, pop, rock, alternativní hudba, disco, hip hop, techno, breakbeats, reggae, ragga, salsa… a tak bychom mohli pokračovat.
Zažijte tu správnou nespavost – v klubu Insomnia. Nabízí Trance & Goa Trance, House, Electro, 80ies Revival, Industrial, Dark Trance und Gothic, Latin House a Brasilectro.
10. Kulinářské zážitky
Berlín pochopitelně nabízí řadu typicky německých jídel – třeba masové kuličky königsberger klopse, různé varianty schnitzlu, vepřové koleno eisbein, koblihy (pozor – v Německu se jinde než v Berlíně říká koblihám berliner, ovšem pro Berlíňany je kobliha pfannkuchen) či nepřeberné druhy chleba.
Zkrátka nepřijde ani mezinárodní kuchyně, hlavně francouzská a italská. Turecký döner kebab je už tak domestikovaný, že je považován ze berlínskou specialitu.
A nesmíme zapomenout na tradiční vuřty – ať už bockwurst, ketwurst nebo pravý berlínský currywurst.
Víte, že currywurst má v Berlíně své vlastní muzeum? Ideální místo, kde tuhle pálivou specialitku ochutnat.
11. Super nákupy
Možná se budete chtít po perném studiu odměnit nákupem nějaké té maličkosti. Berlín – to je širší výběr a nižší ceny! A také největší obchodní dům kontinentální Evropy Kaufhaus des Westens neboli KaDeWe.
Nebaví vás „řetězce“? Navštivte třeba berlínskou pobočku &Other Stories nebo butik Address Store s oblečením nezávislých značek.
Víte, co jsou „zlaté visačky“? Gold labels označují v dvoupatrovém outletu TK Maxx (Gontardstrasse 10 kousek od Alexanderplatzu) výprodejové kousky slavných značek jako třeba Calvin Klein, Karl Lagerfeld, Alexander McQueen, Diane Von Furstenberg nebo Balenciaga za víc než příznivé ceny.
Zajímáte se o unikátní nahrávky nebo je sbíráte? Každou třetí dubnovou sobotu se v Berlíně koná Den hudebních obchodů Record Store Day. Můžete pořídit limitované edice ve vinylu!
12. Vzdálenost
Berlín je příjemně blízko. Opravdu. Vlakem jste tam zhruba za 4-5 hodin a vystoupíte pěkně v centru. Letadlo je ještě rychlejší, ale s dopravou na/z letiště to nakonec časově nevyjde o moc lépe. Ale ať už poletíte, pojedete autobusem, vlakem nebo autem – v Berlíně jste nejdéle za půl dne.