12 důvodů proč v Heidelbergu
Chcete si zdokonalit němčinu studiem přímo v Německu? Vyberte si Heidelberg – jedno z nejromantičtějších německých měst.
1. Atmosféra
Heidelberg je nejen romantické, ale opravdu živé město. Asi i díky tomu, že zde sídlí slavná Universität Heidelberg a každý pátý obyvatel Heidelbergu je student. Heidelberg má prostě univerzitní šmrnc. A spoustu studentských hospůdek a kaváren…
Víte, že heidelbergská univerzita neboli Ruperto Carola je nejstarší univerzitou v Německu? Byla založena roku 1386, tedy jen 38 let po pražské Univerzitě Karlově.
2. Klima
Máte rádi když je v létě opravdu „letně“? Heidelberg patří k nejteplejším místům Německa. V letních měsících se tu průměrná denní teplota pohybuje okolo příjemných 20°C a nejvyšší teploty šplhají ke třicítce.
Téměř středomořské klima ovlivňuje i vegetaci. Rostou tu mandlovníky, fíkovníky a v ulici Gaisbergstraße i olivovník. Citrusové stromy, palmy a cypřiše zdobí také vyhlídkovou trasu Philosophenweg. Projděte se místy, kudy chodívali univerzitní profesoři a myslitelé při svých meditacích, vyhlídka stojí za to.
Víte, že v Heidelbergu volně žijí papoušci? Alexandra malého (Psittacula krameri) nepřehlédnete, vždyť navzdory jménu dorůstá 40 cm. A určitě ho nepřeslechnete – není totiž žádný tichošlápek. Jestli stojíte o setkání, tak se vypravte k centrální vlakové stanici, do kampusu univerzity nebo na starý hřbitov u tramvajové stanice Südstadt/Weststadt.
3. Staré město
Heidelbergské Staré město Altstadt na levém břehu řeky Neckar není veliké – na délku zabírá jen zhruba míli.
Můžete tu prolézat křivolakými úzkými uličkami, nasávat atmosféru, nakupovat na hlavní třídě Hauptstraße nebo náměstí Marktplatz či Kornmarkt, obdivovat architektonické památky – třeba renesanční budovu Zum Ritter St Georg (dnes hotel) nebo univerzitou využívaný Heuscheuer.
Ovšem zajímavé historické budovy a kostely zdobí Heildelberg i mimo oblast Starého města. Za všechny jmenujeme alespoň gotický chrám Heiliggeistkirche nebo budovu univerzitní knihovny Universitaetsbibliothek.
Víte, že Starý most Alte Brücke zdobí socha opice se zrcadlem? Ta současná z roku 1979 je bronzová a připomíná sochu z 15. století, která už tehdy lidem nastavovala zrcadlo.
4. Zámek
Jednou z největších turistických atrakcí Heidelbergu (a celého Německa) je Schloß Heidelberg - impozantní ruina tyčící se nad městem.
Zámek nabízí nádherný výhled na město, řeku i údolí Neckar – ať už z Velké terasy nebo třeba ze Stückgarten, jedné ze zámeckých zahrad. Mimochodem – zahrady si určitě nenechte ujít.
Renezanční Ottheinrichsbau zaujme sochami na fasádě, Rytířským a Císařským sálem nebo třeba muzeem německého lékárnictví Deutsches Apotheken-Museum. Zajímavé sochy zdobí i průčelí Friedrichsbau.
Tři velké požáry zámku z let 1689, 1693 a 1764 každoročně připomíná Schlossbeleuchtung. Chcete vidět světelný „požár“ zámku i následný ohňostroj nad řekou na vlastní oči? Navštivte Heidelberg 1. sobotu v červnu či září nebo 2. sobotu v červenci.
Víte, že na zámku najdete největší vinný sud světa? Dubový kolos Große Fass, dlouhý víc než 8 metrů a 7 metrů široký, pojme skoro 220 tisíc litrů. Na vrchu má navíc taneční parket.
5. Hudba
K romantickému Heldelbergu pochopitelně patří i hudba. Nabídka je opravdu široká.
Milujete klasickou hudbu? Jarní mezinárodní hudební festival Heidelberger Frühling vás určitě nezklame. V únoru a březnu zní Heildelbergem šansony v rámci festivalu Schöner Lügen. Podzim patří jazzu - festival Enjoy Jazz probíhá v Heidelbergu, Mannheimu a Ludwigshafenu.
Řada zajímavých hudebních akcí se koná i mimo zmíněné festivaly.
Víte, že Heildelberg byl centrem německého romantismu?
6. Kultura
Jste literárně založení? Zúčastněte se letního festivalu Heidelberger Literaturtage. Tahle krásná oslava literatury se v Heidelbergu koná již od roku 1994. Atmosféra v hlavním stanu Jugendstil stojí za to.
Jste spíš fanoušek filmu? Každý listopad pořádá Heidelberg spolu s Mannhaimem filmový festival Internationale Filmfestival Mannheim-Heidelberg.
Raději divadlo? Heidelberg jich má několik. Největší Theater und Orchester Heidelberg nabízí kromě divadelních představení i operu, tanec a symfonické i komorní koncerty. A také hostí každoroční jarní divadelní festival Stückemarkt.
Různé výstavy i jiné kulturní akce během roku pořádá umělecká asociace Heidelberger Kunstverein. Třeba některou z nich navštívíte.
Vítě, že heidelbergský Zimmertheater je vůbec nejstarším soukromým divadlem Německa?
7. Ples upírů
Chcete si zaplesat s upíry? Upíří rej Ball der Vampire se koná každý únor ve Stadthalle Heidelberg. Mezi pravidelné účastníky pochopitelně patří hrabě Drákula.
Víte, že ples je vlastně karnevalovou oslavou? Fasching Němci slaví opravdu důkladně.
8. Kůň
Tahle moderní socha stojí za vidění. S-Printing-Horse je zajímavě „vysochán“ a navíc má nápad. Symbolizuje totiž tiskařské řemeslo. Jednotlivé části těla i použité materiály jsou všechny spojené s tiskařinou. I jeho jméno je slovní hříčkou. Sprintující kůň = kůň, který tiskne (z anglického „print“). Najdete ho před budovou Print Media Academy.
Víte, že S-Printing-Horse je největší koňskou sochou světa? Tenhle ocelový „drobeček“ je totiž 13 m vysoký, 15 m dlouhý a 4 m široký.
9. Festival
Největší heidelbergský festival Heidelberger Herbst se každoročně koná poslední zářijovou sobotu. Nabízí krajové speciality, gastronomické lahůdky, výrobky uměleckých řemeslníků, živou hudbu… Součástí festivalu jsou i bleší trhy.
Víte, že tu vždy potkáte trpaslíka? Perkeo je tak trochu maskotem festivalu i města. Ten skutečný Perkeo žil v 18. století a byl dvorním šaškem a hlídačem vinných sklepů. Proslul svými žertíky a neuvěřitelným množstvím vína, které dokázal denně vypít.
10. Studenský polibek
Určitě ochutnejte Heidelberger Studentenkuß. Tahle čokoládová specialita se vyrábí ručně podle receptu z roku 1863. Tehdy místní výrobce čokolády a cukrovinek Fridolin Knösel rozšířil nabídku rodinné kavárny právě o „polibek“.
Víte, že to prý udělal, aby trochu pomohl studentům při námluvách mladých dívek? Cukrovinka sloužila nejen jako vzkaz pro milovanou, ale i jako úplatek pro přísné gardedámy.
11. Umění
V oblasti výtvarného umění Heidelberg nabízí dvě netradiční expozice. Obě prezentují díla vzniklá při pobytu „pod zámkem“.
Sammlung Prinzhorn - to je světově unikátní sbírka děl, která všechna vytvořili pacienti psychiatrických léčeben. Většina z nich byla hospitalizována s diagnózou schizofrénie.
Trošku jiná výtvarná „díla“ můžete vidět při návštěvě muzea Studentenkarzer. Univerzitní studentské vězení fungovalo v letech 1778-1914. Studenti jeho stěny vydekorovali, když si zde odpykávali své prohřešky neboli „kavaliersdelikte“.
Víte, že v Heidelbergu mají sochy svůj vlastní park? Skulpturenpark je součástí zahrad univerzitní ortopedické kliniky a najdete zde 26 sochařských děl německých i zahraničních umělců.
12. Výlety
Je libo trošku turistiky? Vydejte se do nedalekého přírodního parku Naturpark Neckartal-Odenwald. Nebo vyšplhejte na blízké kopce Königstuhl či Heiligenberg – oba nabízejí krásné výhledy a každý ještě další zajímavosti.
Königstuhl třeba Astronomický institut Maxe Plancka nebo astronomickou observatoř Landessternwarte Heidelberg-Königstuhl z roku 1898. Heiligenberg zase ruiny klášterů sv. Michala a sv. Štěpána nebo amfiteátr Thingstätte.
Na Königstuhl se dostanete pěkně pohodlně lanovkou Heidelberg Bergbahn, vyveze vás z Kornmarkt na Starém městě až na vrchol. Nebo vystupte už u Heidelberg Schloß a zbytek vyběhněte po schodišti Himmelsleiter, které začíná nad zámkem a končí asi 10 m od stanice lanovky. Je to „jen“ 1200 schodů!
Projeďte se po řece. Třeba na lodi Neckarsonne, kterou pohání solární energie. Nebo na některé z lodí Weiße Flotte Heidelberg.