Drogheda
Drogheda, město v hrabství Louth, si zachovává krásnou maloměstskou atmosféru, přesto je plné věcí, které lze vidět a dělat.
víceDůvody pro studium právě v této zemi – vážné i nevážné… Ten pravý právě pro vás je možná mezi nimi.
Irsko je „zelené“, opravdu krásně neuvěřitelně mnoho-odstínově zelené…Že to není důvod? Zelená barva uklidňuje!
V Irsku mají výborné pivo…A nemusíte být zrovna fandy „černého“ piva, jsou tu i jiná než Velvet či Guinness.
Irsko je skoro „za humny“. Letecky jste tam opravdu za chvilku a žádný „jet lag“.
Irské rčení: May you have warm words on a cold evening, a full moon on a dark night, and the road downhill all the way to your door.
„Irish Pub“ najdete v kdejakém městě kdejaké země, ale proč nezažít „originál“ i s nefalšovanou irskou hudbou… Irové jsou k hospodským nově příchozím vstřícní a zažít „music session“ naživo stojí za to. Však to hlasivky vydrží!
Pracovitý člověk se v Irsku neztratí. Což sice platí všude, ale někde víc a někde méně.
V Irsku si můžete rozšířit kulinářské obzory. „Irish stew“ neboli skopové maso dušené se zeleninou je taková irská klasika. Ale odvážlivci jistě vyzkouší „Drisheen“ – černý pudink z ovčí krve. To je teprve ten správný nářez pro silné povahy! A určitě ochutnejte alespoň některý z irských sýrů.
Irský recept: I’ve got my own recipe for Irish stew. Get some meat, some potatoes and a lot of Guinness Stout. Drink all of the beer. Forget about the stew.
Oficiální jazykem je angličtina, ta bude všude kolem vás. A nevěřte tomu, že „irská“ angličtina je o tolik jiná než „britská“. Navíc se při troše snahy můžete naučit i pár slov či frází v irštině – po návratu domů tím na mnohém večírku určitě zaujmete…
Kde jinde se „dotknout věčnosti“ než při návštěvě megalitických pohřebišť. Keltská kultura vám v Irsku bude ležet u nohou…
Často tu prší, ale – jak dámy jistě vědí – vzdušná vlhkost prospívá pleti.
Irská whiskey pěkně přímo u zdroje. A probůh hlavně neplést s whisky! Ten rozdíl by vám Ir nebo Skot určitě důkladně vysvětlil…
Jednodušší už to být nemůže! Stačí pas a můžete balit… Žádná vízová povinnost, žádné finanční ručení.
Irské rčení: A good laugh and a long sleep are the two best cures.
Pobytem v Irsku si nejspíš prodloužíte život. Jestli je tedy pravda, že smích prodlužuje život. A to tvrdí nejedna autorita ! Irové totiž mají fantastický smysl pro humor a smát se s nimi je tak snadné…
Občané České a Slovenské republiky mohou do Irska odcestovat pouze s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem. Víza ani žádná jiná povolení již nejsou potřeba.
Před odjezdem si zkontrolujte, zda vám doba platnosti pasu pokryje celou dobu vašeho pobytu v Irsku nebo zda nemáte u občanského průkazu oddělený roh.
Vstupem do Evropské unie mají všichni Češi i Slováci právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států EU, tedy i Irska.
Pokud budete v Irsku řídit, zabalte si také český řidičský průkaz. Ten český (velikosti kreditní karty s logem EU) můžete používat do 185 dnů pobytu.
Plánujete-li však v Irsku zůstat a řídit déle než 185 dnů, musíte si požádat o irský řidičský průkaz. A nemusíte se bát, praktické zkoušky z řízení ani testy z teorie skládat nemusíte. Na úřadě vám řidičský průkaz pouze vymění. Více informací na Road Safety Authority.
Irsko, tak jako Anglie, se nachází v základním časovém pásmu. Po příjezdu do Irska si tedy přeřiďte hodinky o hodinu zpět, letíte-li z České republiky nebo ze Slovenska.
Počasí v Irsku je ovlivňováno teplým Golfským proudem s jihozápadními větry, které vanou od Atlantického oceánu. Prakticky to znamená, že se tu potkáte s vyrovnanými teplotami po celý rok a relativně teplým podnebím (ve srovnání s jinými oblastmi ve stejné zeměpisné šířce).
Nejchladnější měsíce jsou leden a únor s průměrnými teplotami 4 až 7°C. Nejteplejší pak červenec a srpen s průměrnou denní teplotou 14 až 16°C. Nejvíce prší od srpna do ledna. Nejslunečnější jsou měsíce květen až červen s 5-ti až 7-mi hodinami slunečního svitu.
Připravte se však na proměnlivé počasí, které je dáno neustálým a někdy i silným větrem.
Zásuvky jsou v Irsku stejné jako v Anglii. Připravte se tedy na tří kolíkové zástrčky, do kterých je potřeba pořídit adaptér. Ten seženete jak v tuzemsku tak i po příjezdu do Irska.
Irové používají pro případ ohrožení dvě čísla - 112 (nouzové číslo pro celou Evropskou Unii) a 999. Obě jsou vedena do centrální evidence, odkud se povolávají do akce policie, ambulance nebo hasiči. Více informací na 112.ie.
Ano, můžete! Pro získání práce v Irsku již nebudete potřebovat žádná pracovní povolení. Od vstupu do Evropské unie v roce 2004 mají občané EU právo v Irsku pracovat za stejných mzdových i pracovních podmínek jako Irové.
Irská republika nijak neomezuje přístup na trh práce pro občany České republiky ani Slovenska.
Ani v Irsku se bez dobré angličtiny při hledání práce neobejdete. Na trhu práce je velká konkurence, proto své znalosti angličtiny nepodceňte.
Kromě komunikačních dovedností budete potřebovat zařídit:
Abyste mohli v Irsku začít pracovat, potřebujete si vyřídit Personal Public Service Number (PPS number). Je to číslo, které vám slouží ke kontaktu se státní správou.
Požádáte si o něj na nejbližším Úřadu sociální správy (Social Welfare Office) vyplněním formuláře (form REG 1). Po vyplnění žádosti již můžete začít v Irsku pracovat. Samotné číslo dodáte zaměstnavateli až po jeho přidělení.
Společně se žádostí o PPS number je potřeba Úřadu sociální správy doložit:
Tak jako v Anglii, i v Irsku je velmi podstatným dokladem potvrzení o vašem bydlišti. Ideální je získat nájemní smlouvu nebo potvrzení od majitele, že na dané adrese bydlíte. Jako další doklady mohou posloužit účty za plyn, elektřinu nebo mobilní telefon, kde je v záhlaví uvedeno vaše jméno a vaše irská adresa.
Po získání PPS number a zaměstnání je potřeba se v Irsku přihlásit jako plátce daně, abyste nemuseli platit tzv. emergency taxes ve výši 42 %.
Daň z příjmu za vás bude odvádět zaměstnavatel přímo finančnímu úřadu, který je pověřen výběrem daně jménem irské vlády.
K registraci pro daňové účely je potřeba:
Daňový úřad vám po té zašle rozhodnutí ve věci daňových zápočtů a limitu standardní srážkové sazby (Notice of Determination of Tax Credits and Standard Rate Cut-Off Point). A současně pošle vašemu zaměstnavateli tzv. Certifikát daňových zápočtů a limitu standardní srážkové sazby (Certificate of Tax Credits and Standard Rate Cut-Off Point). To aby mohly být z vašeho platu prováděny příslušné srážky.
Informace v češtině naleznete na stránkách daňového úřadu Irish Revenue Department.
Otevření bankovního účtu v Irsku je, jako v Anglii, občas zdlouhavý proces s nejistým výsledkem. Banky si totiž pečlivě ověřují, komu účet otevírají. Věříme však, že zrovna vy budete mít štěstí a otevření proběhne hladce.
Svoje šance určitě zvýšíte, přinesete-li do banky:
Účet si jednoduše otevřou všichni, kteří mají v Irsku statut studenta.
Protože škola, ať už jazyková nebo univerzita, vám vystaví podpůrný dopis, ve kterém potvrdí váš statut studenta i adresu, neboť na první týdny studia má většina studentů zajištěno ubytování právě od školy.
Pak je založení účtu jednoduchou záležitostí. S dopisem ze školy předložíte bance pas či občanský průkaz, PPS number a účet máte založený.
aneb Víte, že….
Víte, že irština má jako jeden z mála jazyků stejně jako čeština písmeno „ch“? Na druhou stranu – konec abecedy přišel trochu zkrátka a písmena „v“, „w“, „y“ a „z“ (spolu s „j“, „k“ a „q“) se v irské abecedě nevyskytují s výjimkou převzatých slov.
Mimochodem, irština spadá mezi keltské jazyky, které jinde než na Britských ostrovech a v Bretani nenajdete.
Víte, že nepopulárnější irské sporty se mimo Irsko prakticky nevyskytují? Už jste slyšeli o galském fotbalu? Nebo slovo „hurling“ či „camogie„? Vidět finálové zápasy některého z těchto sportů v září v Dublinu je opravdový zážitek!
Víte, že irský státní svátek „Den svatého Patrika“ můžete oslavit zeleným pivem? A to nejen v Irsku, ale i v Čechách.
Třeba minipivovar U Stočesů v Rokycanech u Plzně vaří pro tento účel Svatopatrickou patnáctku, která obsahuje různé bylinky jako mátu, kopřivu a kanabis. Chápeme, že někdo dá raději přednost irské „klasice“ jako je Guinness nebo Velvet či corkský Murphy´s nebo Beamish…
Irské rčení: You’ve got to do your own growing, no matter how tall your grandfather was.
Víte, že některé irské tance jsou naprosto unikátní? Třeba v tom, že se tančí v 9/8 taktu. Nebo obsahují jedinečný „side-step“ krok, který se mimo Irsko vůbec nevyskytuje. Celosvětově nejpopulárnější je ovšem irský step. Určitě jste již alespoň zaslechli o show Riverdance nebo Lord of the Dance. Je to impozantní podívaná.
Víte, že Titanik byl opravdu vyroben v Irsku? Bylo to v Belfastu, hlavním městě Severního Irska. Nicméně irské městečko Cobh bylo poslední zastávkou „nepotopitelné“ lodi, než se roku 1912 vydala na svou první a zároveň poslední plavbu.
Dnes v Cobh najdete muzeum, které je věnováno nejen Titaniku, ale i tragédii lodi Lusitania. Lusitania byla roku 1915 potopena německou válečnou ponorkou – 1 198 lidí zahynulo, jen 700 bylo zachráněno.
Víte, že se brambory zapsaly do dějin Irska? Jejich neúroda v letech 1846-51 zapříčinila takový hladomor, že zemřelo více než milion lidí a ještě více jich před hladem uprchlo do USA. Počet obyvatel Irska se tehdy snížil na polovinu.
Víte, že Irové tak trochu „diskriminují“ mladé řidiče auta? Tedy alespoň pokud jde o půjčení auta, což je nejjednodušší způsob jak se po Irsku pohybovat.
Pokud vám ještě nebylo 23 let, tak vám auto vůbec nepůjčí. A pokud je vám 23-24 let, tak vám naúčtují speciální příplatek. Jezdí se vlevo! Vlakové a autobusové pokrytí není úplně ideální a bohužel ani nejlevnější. Hlavně vlaky jsou opravdu drahé.
Irské rčení: If you’re lucky enough to be Irish, then you’re lucky enough.
Víte, že tradiční irské dudy jsou tak trochu jako ty české? Jen Irové a Češi (a obyvatelé Northumbrie) jsou totiž tak chytří, že do dud foukají z měchu v podpaží a neunavují se foukáním ústy (ovšem možná to Skotové dělají z kondičních důvodů…).
Další tradiční irské hudební nástroje jsou irská (keltská) harfa a bodhrán - irská varianta bubínku, vlastně jen kruhový rám potažený kozí kůží, na který se „buší“ speciálními paličkami.
A také různé flétny. Třeba whistle, flétna která svou jednoduchostí trumfne i zobcovou flétnu. Nebo dřevěná příčná flétna s 6 dírkami. Pro úplnost uvádíme ještě housle, mandolínu, kytaru a harmoniku (knoflíkovou nebo malou šestihrannou).
Víte, že nejzápadnější bod Irska (někdo říká že i Evropy) najdete na poloostrově Dingle? Dingle stojí za návštěvu nejen kvůli prehistorickým i středověkým archeologickým zajímavostem. Scénerie tu jsou úchvatné. Část filmu „Navždy a daleko“ s Tomem Cruisem a Nicole Kidman byla natáčena právě tady.
Víte, že nejstarším irským městem je Waterford? Už roku 853 se tu usídlili Vikingové. A že zdejší slavné „křišťálové“ sklárny založil roku 1947 český emigrant Charles Bacik s pomocí Miroslava Havla?
Víte, že největším irským megalitickým pohřebištěm je Carrowmore? Tenhle komplex nedaleko městečka Sligo je zároveň i jedním z nejstarších. Odhaduje se, že hrobky jsou 5 500 až 6 500 let staré.
Víte, že mezi irskými svatými je i Saint Fiacre? Oficiálně je svatý Fiakr patronem těch, co zahradničí nebo pěstují zeleninu či léčivé bylinky. A neoficiálně si ho jako svého patrona nárokují taxíkáři.
Často je také žádán o pomoc při léčbě různých chorob včetně těch pohlavních. Návštěva jeho ostatků pomáhá při hemoroidech. „Fíky svatého Fiakra“, jak se hemoroidům vzletně říkalo, si do Irska takhle přišel léčit i kardinál Richelieu (ten, který, historii navzdory, už navždy zůstane díky Třem mušketýrům intrikánským padouchem).
Irsko je možná trochu tajemné se svou keltskou minulostí…
Odhalte jeho záhady s naším kvízem… Co nevíte – to se dozvíte