7 důvodů proč studovat v Kanadě
Přemýšlíte, že se vydáte studovat za velkou louži? Váháte, zda si vybrat Kanadu nebo USA? Tady je pár důvodů, vážných i nevážných, proč zvolit Kanadu.
1. Otevřená společnost
Kanadská společnost je otevřená jako málokterá jiná. Vždyť téměř polovina obyvatel se narodila v jiné zemi a Kanada je multikulturní v tom nejlepším smyslu.
Je příjemné žít alespoň chvíli v zemi, kde vás posuzují podle toho co skutečně děláte a jak se chováte, nikoli podle toho jak vypadáte, odkud jste přišli nebo na co máte „glejt“.
2. Příroda
Láká vás drsná nedotčená příroda, kde ještě není každý zajímavý kout „turisticky“ vybaven nejméně na úrovni tříhvězdičkového hotelu? Pak je Kanada to pravé právě pro vás.
Víte, že 90 % obyvatelstva žije ve zhruba 250 km širokém pásmu podél hranic s USA? Velká část Kanady je lidmi prakticky nedotčená.
3. Úroveň vzdělávání
Kanada klade na úroveň vzdělávání velký důraz. A hodně studentů z celého světa volí právě proto Kanadu jako místo, kde chtějí studovat. Kanada dokonce drží celosvětový rekord v počtu zápisů na vysoké školy nebo univerzity.
4. Javory
Vydejte se za javory. Tenhle kanadský národní strom je opravdu krásný, hlavně když se na podzim vybarví úžasnými barvami. A navíc je i užitečný. Přesvědčte se sami a oslaďte si život pravým kanadským javorovým sirupem pěkně přímo u zdroje.
Víte, že na území Kanady se nachází globální strategická zásoba javorového sirupu? Kanaďané jsou prozíraví a na několika místech uskladnili celkem 40 miliónů liber téhle sladké pochoutky. Pěkná „železná zásoba“ pro případ neúrody, že?
5. Sport
Zajímáte se o hokej? Tak určitě víte, že v Kanadě můžete zažít atmosféru NHL „naživo“. Který hokejový fanda by odolal!
Rádi lyžujete? Vyberte si školu v místě, kde můžete po škole vyrazit na sjezdovku nebo si zvednout hladinu adrenalinu při „freeridingu“.
Rádi poznáváte nové sporty? V Kanadě máte ideální příležitost poznat (a zahrát si!) lakros. Je to totiž kanadský národní sport. Mimochodem, jestli vás myšlenka seznámit se lakrosem zaujala, ale do Kanady se nakonec nedostanete, tak máte šanci i u nás v Čechách.
6. Velkoměsta
Láká vás rušný život velkoměsta s kavárnami, galeriemi, muzei, divadly a … Studujte v Torontu, Montrealu nebo Vancouveru. Každé z nich nabízí to co jiná velkoměsta a něco navíc.
Třeba z Toronta můžete městskou dopravou dojet až k Niagarským vodopádům, v Montrealu - „hlavním městě kultury“ – nasajete francouzský styl a ve Vancouveru můžete prostým přesunem z jedné čtvrti do druhé trochu s nadsázkou procestovat „půl světa“.
7. Dva v jednom
Máte podobných reklamních sloganů „plné zuby“? No, pro Kanadu se ale opravdu hodí… tedy pokud jde o jazyky. Můžete tu totiž studovat dva „rodné“ jazyky v jedné zemi. Stačí se rozhodnout, zda začnete svá jazyková studia v anglofonní nebo frankofonní části Kanady a pracovat nejdříve na své angličtině nebo naopak francouzštině.
Chystáte se do Kanady? Pak byste určitě měli znát podmínky vstupu do země
Chcete vycestovat do Kanady, ale netušíte, jak na to a co vše potřebujete? Náš průvodce vám poradí. Projděte si souhrn důležitých informací a zjistěte, jaké jsou podmínky vstupu do této úchvatné země, a to včetně aktuálních vstupních podmínek souvisejících s pandemií onemocnění covid-19.
Pro občany ČR platí bezvízový režim, ale…
Chystáte se do Kanady na návštěvu za rodinou, objevovat zdejší krásy, studovat na jedné z mnoha skvělých škol, nebo dokonce pracovat? Nezapomeňte na vhodné povolení ke vstupu do země.
Jistě vás potěší informace, že od roku 2013 občané České republiky při cestě do Kanady nepotřebují víza. To však platí jen pro krátkodobý pobyt (do 6 měsíců) za účelem turistiky, návštěvy rodiny či přátel, obchodního jednání nebo studiem (jednosemestrální studium, jazykový kurz apod.) a průjezd kanadským územím.
Během krátkodobého pobytu není možné v Kanadě pracovat. K tomu musíte získat pracovní povolení.
Povolení eTA je povinné
Z důvodu zvýšení bezpečnosti Kanada od roku 2016 vyžaduje pro vstup do země elektronické cestovní povolení eTA (Electronic Travel Authorization), což je obdobný systém jako ESTA v USA.
Hlavním cílem tohoto systému je prověřit všechny cestující, kteří v rámci bezvízového styku přijíždějí do Kanady (včetně tranzitu) leteckou dopravou.
Povolení eTA je tedy pro bezvízové cestující v letecké dopravě povinné. Při nesplnění této povinnosti nebudete vpuštěni na palubu letadla směřujícího do Kanady. Nezapomeňte proto o povolení eTA zažádat včas, a to přes webové stránky kanadského imigračního úřadu Citizen and Immigration Canada.
Povolení eTA není povinné pro cestující, kteří:
- na území Kanady vstupují překročením pozemní hranice;
- mají kanadské vízum;
- mají status trvalého rezidenta Kanady → při odbavení je nutné se prokázat kartou trvalého rezidenta.
► Přečtěte si více informací o povolení eTA ››
O vstupu do země rozhoduje imigrační úředník
Požádali jste o povolení ke vstupu na území Kanady a radujete se, že zde budete moct pobývat alespoň 6 měsíců? Neradujte se předčasně. O vstupu do Kanady rozhoduje kanadský imigrační úředník, který může délku pobytu na základě vlastního uvážení zkrátit, a to bez nutnosti své rozhodnutí jakkoli vysvětlovat.
Jestliže se tak stane, délku povoleného pobytu úředník vyznačí do cestovního pasu buď záznamem u vstupního razítka, nebo vlepením štítku s touto informací. Pamatujte, že do stanoveného data jste povinni území Kanady opustit.
Ujasněte si účel své cesty do Kanady
Chcete v Kanadě pobývat déle než 6 měsíců? Je vaším cílem studovat odbornou školu a zlepšit svou kvalifikaci? Toužíte si splnit sen a chcete v zemi javorových listů zakotvit, dlouhodobě žít a pracovat? Bez vhodného povolení se neobejdete.
Typy vízových povolení:
- Studijní povolení
- Pracovní povolení
- Program Zažijte Kanadu (International Experience Canada)
- Turistické povolení
Chápeme, že jste natěšení a nedočkaví, ale než se pustíte do nakupování letenek a zařizování všech potřebných náležitostí, ujasněte si účel své cesty.
Chci v Kanadě studovat
Chcete se v Kanadě vzdělávat? Zdokonalit se v angličtině na jazykové škole? Nebo naopak proniknout do tajů konkrétního oboru na zdejší college či univerzitě? V tom případě budete s největší pravděpodobností potřebovat studijní povolení.
► Přečtěte si vše, co potřebujete vědět o studijním povolení ››
Chci v Kanadě žít a pracovat
Láká vás život v zahraničí a Kanada vás doslova uhranula? Nedivíme se. Je to nádherná země s úžasnou atmosférou. Abyste tady však mohli na nějaký čas zakotvit, budete si muset najít práci. V takovém případě si budete muset zajistit pracovního povolení nebo účast v programu Zažijte Kanadu.
► Zjistěte veškeré informace k pracovnímu povolení či programu Zažijte Kanadu ››
Chci cestovat
Okouzlila vás kanadská příroda? Fascinují vás zdejší hory, jezera či vodopády? Toužíte poznat každý kout této země? Nebo spíše dáváte přednost velkoměstům, jež pulzují životem? Pak si určitě zjistěte vše o turistickém povolení.
► Přečtěte si důležité informace k turistickému povolení ››
Co musíte doložit při vstupu do země?
Každý návštěvník kanadského území musí imigračnímu úředníkovi předložit cestovní doklad, jehož platnost pokrývá celou dobu plánovaného pobytu v zemi. Biometrický pas by měl obsahovat alespoň jednu prázdnou stránku.
Pokud jste držitelem dvojího občanství – kanadského i českého –, musíte při cestě do Kanady použít kanadský cestovní pas. Cestovat na český cestovní pas není v žádném případě možné.
Stejně tak musí každý cestující při vstupu do země doložit vyplněnou celní deklaraci – zpravidla ji dostanete na palubě letadla před přistáním v cílové destinaci.
Navíc můžete být:
- podrobeni krátkému pohovoru,
- vyzváni k doložení potřebných dokumentů,
- požádáni o kontrolu zavazadel,
- vyzváni ke sdělení úmyslu, kdy míníte Kanadu opustit.
Seznam potřebných dokumentů
Z důvodu minimalizace rizika odmítnutí vstupu do země vám doporučujeme mít připravené následující dokumenty:
- Doklad potvrzující dostatek finančních prostředků, které by měly pokrýt výdaje potřebné na celou dobu pobytu v Kanadě (výpis z bankovního účtu, platební karty, cestovní šeky atd.). Doporučená částka je 100–150 CAD na osobu na den.
- Doklad o zajištěném ubytování.
- Doklad o sjednaném cestovním pojištění.
- Kompletní harmonogram cesty.
- Zpáteční letenku či jiný doklad o zpáteční cestě mimo území Kanady.
- Potvrzení o dobrém zdravotním stavu.
- Ostatní dokumenty, které jste dokládali při vyplňování žádosti o studijní, pracovní či turistické povolení.
Další dokumenty, které mohou požadovat:
- Při služební cestě vytištěné pozvání od kanadského obchodního partnera.
- Při návštěvě rodiny či přátel též doporučujeme mít vytištěné pozvání.
- V případě pracovního povolení mohou v závislosti na typu práce vyžadovat zdravotní potvrzení.
Je cestující mladší 18 let?
Osoby mladší 18 let, jež cestují do Kanady jen s jedním rodičem, musí mít s sebou notářsky ověřený souhlas druhého rodiče (zákonného zástupce). Pokud však cestuje zcela samostatně, musí doložit notářsky ověřený souhlas zákonného zástupce s cestou do Kanady s uvedenými kontaktními údaji na osobu, která za nezletilého odpovídá, a kopii rodného listu.
Notářsky ověřený souhlas musí být vyhotoven či přeložen do úředního jazyka cílové země (v případě Kanady se jedná o angličtinu nebo francouzštinu).
Covid-19 aneb jaké jsou aktuální podmínky vstupu do Kanady
Máme pro vás skvělou zprávu → kanadská vláda s platností od 1. října 2022 zrušila veškerá příjezdová opatření související s pandemií onemocnění covid-19.
Nově tedy všichni cestující, jež vstupují na území Kanady letecky, po zemi nebo po moři, už nemusí:
- dokládat potvrzení o očkování;
- podstoupit testování před příjezdem ani po příjezdu;
- být v karanténě nebo izolaci po příletu/příjezdu;
- vyplňovat informace v aplikaci ArriveCan;
- sledovat nebo hlásit, pokud se u nich po příletu objeví příznaky onemocnění;
- podrobit se zdravotním prohlídkám při cestování letadlem či vlakem;
- nosit respirátory v letadlech nebo vlacích.
Jediné, co kanadská vláda důrazně doporučuje, je, aby všichni cestovatelé na svých cestách i nadále nosili kvalitní a dobře padnoucí respirátory nebo roušky. Případně aby necestovali, pokud na sobě pociťují příznaky onemocnění, a neohrožovali tak zdraví ostatních.
Aplikace ArriveCAN
Během covidových omezení bylo povinné do aplikace ArriveCAN zadat své osobní údaje, vyplnit potvrzení o ukončeném očkování proti covid-19 a doplnit další cestovní informace týkající se cesty do Kanady, a to nejpozději 72 hodin před příletem do země. Nyní již toto není vyžadováno.
Přesto máte stále možnost aplikaci ArriveCAN využít. Nabízí totiž funkci Advance CBSA Declaration, jež je určena pro cestující, kteří chtějí ušetřit čas na některých kanadských mezinárodních letištích tím, že předem vyplní své celní a imigrační prohlášení CBSA. Zda této funkce využijete je pouze a jen na vás.
► Stáhněte si aplikaci ArriveCAN do mobilu ››
Vždy si ověřujte aktuální podmínky vstupu do země
Vzhledem k tomu, že se podmínky vstupu do země mohou průběžně měnit, doporučujeme, abyste si je vždy pečlivě ověřili přímo na oficiálních webových stránkách příslušného úřadu. Případně se obraťte na nás a my vám s celým procesem a přípravami pomůžeme.
Citizenship and Immigration Canada (CIC)
Canada Border Services Agency
Velvyslanectví Kanady v Praze
- Ve Struhách 95/2, 160 00 Praha 6
- web: www.canada.cz
- tel.: +420 272 101 800
- fax: +420 272 101 890
- e-mail: canada@canada.cz
Velvyslanectví Kanady ve Vídni
- Embassy of Canada to Austria in Vienna
- Laurenzerberg 2, A-1010 Vienna, Austria
- web: www.kanada.at
- tel. 0043 (1) 531-38-3000
- fax: 0043 (1) 531-38-3321
- e-mail: vienn-visa@international.gc.ca
Potřebuji do Kanady vízum?
Rádi byste Kanadu navštívili a nevíte, jak na to? Chcete v Kanadě studovat nebo pracovat a zjišťujete, jaké vízum by k tomu bylo nejlepší? Není nic snazšího než si pročíst informace uvedené níže. Mrkněte na souhrn informací týkající se vstupu do Kanady (horizontální menu výše), které jsme pro vás v Tutuki dali dohromady včetně aktuální situace spojené se světovou pandemií Covidu-19.
Typy víz do Kanady
Na turistické vízum můžete i studovat a je to nejsnazší varianta, jak chodit do jazykové školy v Kanadě.
Práce v Kanadě
Nedostali jste Working Holiday Visa do Kanady?
Tým Tutuki zaletěl do Kanady a přivezl pro vás programy, které vám umožní v Kanadě pracovat při studiu, jako to má např. Austrálie a Nový Zéland.
Rozdíl je ale v tom, že Austrálie a Nový Zéland mají víza umožňující pracovat hlavně při studiu obecně, kdežto Kanada má typ víza, umožňující vykonávat placenou pracovní praxi při studiu odborných kurzů! A také po skončení studia!
Internship Kanada
V Torontu a ve Vancouveru máme školy, kde budete moci studovat odborné předměty a u toho pracovat.
Dvě krásná města, dvě velmi rozdílné destinace… Vancouver a Toronto. Celoroční studijní programy a hlavně pracovní příležitosti pro ty z vás, co jste marně žádali o Working Holiday Visa, kterých je každoročně jenom velmi omezený počet. My máme míst na internship neomezené množství.
Co lze studovat? Jak lze pracovat?
Na škole ILAC Toronto a ILAC Vancouver
- Tzv. Service Excellence for Business
nebo na škole Arbutus
- Business Management
- Hospitality Management
- Marketing
- International Trade
Celý rok můžete v Kanadě pracovat. V první polovině programu jako part-time při studiu odborného kurzu, a v druhé polovině roku vykonáváte pracovní praxi, pracujete na plný úvazek.
Nástupní termín je 8–12× ročně.
Program má vždy 2 částí:
- studium kombinované s brigádou
- pracovní praxe
Varianty studií na jednotlivých školách najdete pod názvem školy na našem webu. Podle vašeho vzdělání a rozhodnutí si volíte 12 + 12 týdnů, 20 + 20 týdnů, 24 + 24 týdnů, 52 + 52 týdnů, nebo jenom zkrácený program 24+2 týdny :))
Cestujete do Kanady s vyřízeným studentským vízem a můžete si hledat práci od prvního dne studia.
10 zajímavostí na téma Kanada
aneb Víte, že…
1. Rozloha
Víte, že Kanada je tak rozlehlá, že její východní pobřeží je blíž k Londýnu v Anglii než ke kanadskému západnímu pobřeží?
Má také nejdelší pobřeží ze všech zemí světa.
A nejdelší hranici s jiným státem (pochopitelně jde o hranici s USA, která – mimochodem – není střežená). Větší než Kanada je pouze Rusko.
2. Hymna
Víte, že oficiálně se píseň „O Canada“ stala kanadskou národní hymnou až 1. července 1980?
3. Největší jezero
Víte, že v Kanadě najdete největší jezero světa? Tedy v unikátní kategorii „jezero v jezeře“. Nechápete? Jde o jezero Manitou Lake na ostrově Manitoulin Island uprostřed jezera Lake Huron. Manitou Lake si prvenství vybojovalo svou rozlohou 41,1 čtverečních mil.
Pár dalších „jezerních“ faktů: Kanada má víc jezerní plochy než jakákoli jiná země světa. Celkový počet kanadských jezer je okolo 3 miliónů. „Great White North“ má 563 jezer větších než 100 km² – a to nepočítáme Velká jezera.
4. Rybí svíčka
Víte, že drobná kanadská rybka oolichan (neboli candlefish) je tak tučná, že může být po vysušení použita jako svíčka? Prvním osadníkům Britské Kolumbie přišla za dlouhých nocí opravdu vhod.
5. Lesy
Víte, že desetina veškerých lesů světa roste právě v Kanadě? Skoro 70 % z nich je jehličnatých.
6. Proměnlivé počasí
Víte, že Kanada drží světový rekord, pokud jde o náhlou změnu počasí? Roku 1962 se v Pincher Creek v Albertě změnila během jediné hodiny teplota z -19 °C na 22 °C. Na vině byl teplý suchý vítr chinook ze Skalistých hor.
Když už jsme u počasí – zima v Kanadě trvá od října do května a teploty dosahují -20 až – 30 °C. Nejnižší naměřená teplota na území Kanady dosáhla -63 °C (únor 1947 v Yukonu).
7. Velký bratr
Víte, že v Kanadě neexistuje centrální evidence obyvatel? Velký bratr se prostě v Kanadě zase tak moc „nedívá“. Pokud potřebujete někoho nalézt, můžete zkusit třeba některý free vyhledávač.
8. Nejsevernější obydlí
Víte, že v Kanadě leží nejsevernější trvale obydlené místo světa? Jde o výzkumnou a vojenskou stanici Alert na severním výběžku Ellesmerova ostrova jen 450 námořních mil (817 km) od Severního pólu.
9. Led, led, led
Víte, že na území Kanady leží největší ledovcové pole mimo arktické oblasti? Columbia Icefield zabírá 325 km², vrstva ledu dosahuje 100 až 365 m a za rok tu nasněží okolo 7 metrů sněhu.
Je vám z toho zima? Žádný strach, Kanada má i subtropy a tropy. No, vlastně jde o mikroklima na Niagarském poloostrově, kde lze pěstovat i subtropické či tropické rostliny.
10. Santa
Víte, že Santa Claus byl oficiálně prohlášen kanadským občanem? A to přímo kanadským ministrem pro Citizenship and Immigration (občanství a přistěhovalectví). Jason Kenney, který v letech 2008-13 zastával tento post, Santovi vzkázal:
„The Government of Canada wishes Santa the very best in his Christmas Eve duties and wants to let him know that, as a Canadian citizen, he has the automatic right to re-enter Canada once his trip around the world is complete.“
Kanada dokonce Santovi přidělila k jeho adrese „Severní pól“ poštovní směrovací číslo H0H 0H0.