7 důvodů proč studovat v Londýně
Studovat v Londýně znamená studovat přímo v místě, odkud se angličtina rozšířila do celého světa. A Londýn je opravdu zajímavý…
Slavná minulost, kosmopolitní současnost, bankovní centrum, zajímavá móda, alternativní hudba…
Vyberte si ten svůj důvod, proč zažít Londýn na vlastní kůži.
1. Historie
Londýn je prostě prosáklý historií – ať už tou skutečnou nebo fiktivní.
Vždyť kdo ještě neslyšel o londýnském Toweru, Trafalgarském náměstí, Buckinghamském či Kensingtonském paláci, Westminsterské katedrále nebo Katedrále svatého Pavla, Nelsonově sloupu či Kleopatřině obelisku? Nebo neviděl alespoň ve filmu byt v Baker Street 221B, kde bydlel (a bydlí) Sherlock Holmes?
2. Současnost
Vzhled města se rychle mění, mrakodrapy rostou jako houby po dešti. Při pohledu na dnešní Londýn těžko uvěříte, že první mrakodrap One Canada Square vyrostl v Canary Wharf teprve v roce 1991. Moderní architektura se dere mezi tu historickou – můžete být u toho.
Vznikají nové tradice. Třeba jeden z největších současných karnevalů světa Notting Hill Carnival se každoročně slaví až od roku 1964. Tahle srpnová třídenní akce mívá kolem milionu účastníků. Prostě – za pořádným karnevalem nemusíte do Ria!
Prosazuje se nový způsob dopravy. Londýnem se teď můžete prohánět na Borisově kole. Co to je? Systém stanic, kde si vypůjčíte nebo kam vrátíte bicykl. Oficiálně je to jmenuje Barclays Cycle Hire podle sponzora, neoficiálně vděčí Boris Bikes za své jméno starostovi Londýna Borisi Johnsonovi, který projekt takříkajíc uvedl v život.
Během LOH 2012 byl dosažen rekord v půjčování “Borisů“. Věřili byste, že za jediný den bylo realizováno celkem 47 105 jednotlivých půjček?
3. Móda
Ve světě módy Londýn směle konkuruje Paříži, Milánu i jiným módním centrům. Po dobu trvání London Fashion Week se dokonce stává hlavním městem světové módy. Tvoří tu třeba Stella McCartney, Manolo Blahnik nebo Jimmy Choo.
Oxford Street je rájem módního značkového oblečení. Podle obsahu vaší peněženky tu můžete buď nakupovat nejžhavější novinky nebo se v rámci „window shopping“ alespoň inspirovat.
Raději si tvoříte vlastní styl? Tak to určitě strávíte nejednu šťastnou chvíli při prolézání trhů ve čtvrti Camden Town. Tady je prostě všechno – od úplných úletů přes různé alternativní styly až po „mainstreamové“ záležitosti (no jo, velké řetězce se prostě nacpou všude, ale jsou tu v menšině!).
4. Umění
Pro ilustraci pár čísel - Londýn má 857 uměleckých galerií a 170 muzeí. Navíc tři z jeho muzeí a galerií patří do světové TOP desítky!
British Museum mezi více než 7 milióny předmětů pečuje třeba o slavnou Rosettskou desku z roku 196 před Kristem, která byla klíčem k rozluštění egyptských hieroglyfů. British Library je druhou největší knihovnou světa, nejzajímavější díla bezplatně vystavuje na galerii zvané Poklady britské knihovny.
V Londýně napsali svá stěžejní díla tak rozdílní lidé jako Charles Dickens (Oliver Twist, Kronika Pickwickova klubu) a Karel Marx (Kapitál, Komunistický manifest).
Některá londýnská místa musí mít zvláštní fluidum. Jak jinak si vysvětlit, že v Brook Street číslo 25 žil v 18. století slavný skladatel klasické hudby George Frideric Hendel a o více než dvě století (!) později hned v sousedním domě č. 23 Jimi Hendrix? Dnes je tu muzeum.
5. Parky
Londýn je jedním z nejzelenějších velkoměst. Parky najdete jak přímo v centru tak i mimo něj.
Největším parkem je Hyde Park (ano, ano, ten park, kde můžete na plácku Speakers´ Corner pěkně nahlas seznámit veřejnost se svými názory na cokoli) o rozloze 1,42 km². Na Hyde Park plynule navazují Kensington Gardens (1,11 km²), celková plocha tohoto „souparčí“ je impozantní. Pozor! Oficiálně jsou oba parky samostatné a nejvíc je to znát za soumraku. To se totiž Kensington Gardens – na rozdíl od Hyde Parku – uzavírají.
Dalším parkem v centrálním Londýně je Green Park - hodně přirozený park bez velkých výzdob, jen trávníky a stromy. A narcisky – jediné květiny, které tu zdomácněly. Je to nádhera, když jsou v plném květu. To St. James’s Park hned u Westminsteru má jezírko se dvěma ostrůvky (sídlí tu pelikáni) a z můstku Blue Bridge vidíte Buckinghamský palác.
Za všechnu zeleň mimo centrum jmenujeme Královské botanické zahrady v Kew. Udělejte si na ně čas – stojí to za to!
Víte, že Royal Botanic Gardens jsou jednou ze čtyř londýnských zajímavostí na Seznamu světového dědictví UNESCO? Ty další jsou Tower of London, Maritime Greenwich a Westminster Palace.
6. Zábava
Těch klubů, barů, hospod… Camden Town, Soho, Covent Garden, Piccadilly Circus, Millennium Dome neboli O2 Arena…A velkých divadel i malých nezávislých scén (jinými slovy od Shakespeara po supermodernu)… A koncertů a muzikálů… A festivalů (mimochodem, v Londýně se jich ročně koná víc než 250). To se nedá vyjmenovat, to prostě musíte zažít! Tedy alespoň něco z toho.
Fotbal, tenis, rugby… Wembley a Wimbledon… A jiné sporty, včetně typicky anglického kriketu… Sportovně tu určitě strádat nebudete.
Víte, že jméno Čínské čtvrti nemá s Asií nic společného? Soho je středověký lovecký pokřik. Ještě koncem 17. století byla v místě dnešního Soho volná krajina.
7. A něco navíc…
Londýn je nejen největší britské město, ale i největší město Evropy. Je opravdu kosmopolitní, vždyť se tu mluví více než 300 jazyky. S one day travel card (jednodenní jízdenka na veřejnou dopravu) můžete s nadsázkou „procestovat kus světa“. Vydejte se třeba z čínské čtvrti na severozápad Londýna k Neasden Temple, jednomu z největších hinduistických chrámů mimo Indii. Nebo do Regent´s Parku podívat se na zlatou kopuli mešity London Central Mosque.
Londýn nabízí excelentní spojení do všech koutů Británie. Můžete se vydat na řadu výletů, ale i kdybyste zůstali po celou dobu svého studia „jen“ v Londýně, tak stěží stihnete vidět alespoň část toho, co Londýn nabízí. Navíc cestování po VB není nejlevnější, proti tomu je „off-peak“ jízdenka po Londýně pakatel. A řada pamětihodností i galerií či muzeí nabízí buď stálý volný vstup nebo vstup zdarma krátce před zavírací dobou. Při delším studijním pobytu a troše plánování můžete spoustu věcí vidět „for free“.
Víte, co o Londýně víte? Otestujte se s naším kvízem.
Tutuki kvíz - Londýn