8 důvodů, proč Nový Zéland

Ovšem i jediný důvod stačí, pokud to bude ten pravý právě pro vás.

1. Nový Zéland je pohádkovou zemí

Opravdu! Můžete tu vlastní nohou projít kousek Středozemě. Alespoň tedy té filmové. Vždyť Pán prstenů i Hobit byl celý natočen na Novém Zélandu.

Přínos pro ekonomiku byl tak velký, že vláda Nového Zélandu jmenovala extra ministra pro záležitosti Pána prstenů (Minister of the Lord of the Rings), režisér Peter Jackson byl povýšen do šlechtického stavu a novozélandská pošta získala celosvětová exkluzivní práva na ražbu pamětních mincí s Hobitem.

Navštivte Hobitín v Kraji, dejte si pivo v hospodě U Zeleného Draka – vždyť kdo by si rád nedal Sobering Thought Ale. Tedy pivo, které, pokud jeho název nelže, vás přivede ke střízlivým myšlenkám.

2. Rozmanitost

Nový Zéland není veliký, ale obrovsky rozmanitý – od subtropických pláží po vysokohorské „lyžovačky“. Dva hlavní ostrovy se sobě podobají, ale jsou každý jiný.

Severní ostrov je mnohem lidnatější, život tu běží rychleji než na jihu, méně tu prší a je tu tepleji – zejména na severním konci. Jižní ostrov je poklidný a pokud jde o počasí, tak o dost drsnější než Severní ostrov, spousta ovcí, spousta nádherných míst, prakticky nedotčená příroda…

3. Úžasná setkání

Můžete tu navštívit úctyhodného Franze Josefa. Není to ovšem žádný monarcha na odpočinku, ale impozantní ledovec, který se uvolil sestoupit až k zeleným lesům.

Potkáte tu jediného horského papouška světa. Popravdě setkání s ním vás možná potrénuje v pozornosti a obranyschopnosti. Je to totiž chytrý chlapík, který rád uplatňuje heslo „co je moje, je i tvoje“ v opačném gardu. Ale vidět ho volně letět – to stojí za trochu těch trampot!

Setkáte se s kiwim. Ovšem není kiwi jako kiwi. Většinou je to přátelský férový člověk a těch určitě potkáte spoustu, aniž byste se museli extra snažit, Novozélanďané jsou prostě takoví. Nebo je to plachý noční pták a za tím je nejlépe vypravit se do míst speciálně k tomu vybudovaných – ve dne je tam noc a v noci den. Pravděpodobnost, že na něj narazíte ve volné přírodě, je zcela minimální.

4. Zvýšení odolnosti

Pokud se rozhodnete pro studium v délce alespoň 12 měsíců a následně pak ještě třeba strávíte pár týdnů cestováním, tak určitě zvýšíte svou odolnost vůči chladu a dešti. Novozélanďané jsou, zdá se, k nižším teplotám naprosto imunní. A vy se také otužíte!

Trochu žertujeme, ale úplná nadsázka to není. Novozélandské klima není pro křehké citlivky. Ovšem na druhou stranu – můžete si vybrat ten nejsevernější sever a užívat si subtropy.

A kde jinde si můžete vyhloubit jámu do písku mořské pláže a ona se za chvíli zaplní teplou vodou? Takhle to funguje na pláži Hot Water Beach na východním pobřeží poloostrova Coromandel, podzemní horké prameny tu prosakují pískem.

Coromandel stojí za návštěvu i kvůli nádherné jeskyni Cathedral Cove. Můžete k ní přijít po pláži nebo třeba připlout na kajaku. Prostě paráda!

5. Hāngi

Co tohle záhadné slovo znamená? Hāngi je tradiční způsob vaření původních obyvatel Nového Zélandu. V ohni nahřáté kameny se umístí do jámy vyhrabané v zemi, pokryjí se listy rostlin (dnes spíše navlhčeným plátnem) a na ty se umístí připravované suroviny, maso a zelenina. Ty se opět překryjí zelenými listy nebo plátnem a všechno se zahrne hlínou. Jídlo má pak lehce kouřovou chuť. Určitě ochutnejte, pokud budete mít možnost.

6. Víno, víno, víno

Za novozélandským vínem se cestuje! Ano, milovníci vína sem rádi přijíždějí na „ovíněnou“ dovolenou.

Nejpopulárnější je v tomto směru Classic New Zealand Wine Trail, který na trase necelých 500 km od Napieru po Blenheim návštěvníka během 5 dnů provede nejoblíbenějšími vinařskými oblastmi. A nejvyhlášenější odrůdy? Syrah v oblasti Hawke´s Bay, Pinot Noir v oblasti Martinborough a Sauvignon Blanc v oblasti Marlborough.

Vy můžete tyhle i jiné (na Novém Zélandu je jich opravdu hodně) oblasti poznat třeba při práci na vinohradu.

Navštivte Gisborne - „Chardonnay capital“ Nového Zélandu. Sice neleží na míněném klasickém Wine Trail, ale kromě nejvýchodnější vinařské oblasti světa nabízí i jiná lákadla. Třeba pláž Kaiti Beach - místo prvního vylodění kapitána Cooka na Novém Zélandu roku 1769.

7. Sopky a gejzíry

Nový Zéland je mladý a bouřlivý. Mezi nejznámější místa, kde toho můžete být přímým svědkem, patří Rotorua a White Island. Rotorua - to je fascinující termální záležitost s jezírky bublajícího bahna, teplými prameny, gejzíry stříkajícími do výše 30 metrů a barevnými jezery v kráterech sopek. Bílý ostrov Whakaari - domov jediné aktivní mořské sopky Nového Zélandu – leží na okraji Tichého oceánu zhruba 100 km od Rotoruy.

8. Úžasné treky

Nový Zéland je outdoorovým rájem. Z mnoha outdoorových aktivit zmíníme tu nejklasičtější - walking&hiking neboli „výšlapy“. Můžete si vybrat od jednodenních po několikadenní, je jich nepřeberně. Ty nejznámější Great Walks (je jich 9) jsou celkem drahé, ale většina je prakticky za hubičku a reklamě cestovek navzdory by se chtělo napsat, že příroda je na Novém Zélandu úchvatná prostě všude.

Vůbec nejznámějším novozélandským trekem je 53 kilometrů dlouhý čtyřdenní Milford Track, který už víc než 150 let nabízí fjordy, horské vyhlídky… a největší vodopád Nového Zélandu.

Lákají vás sopky? Vyberte si Tongariro Northern Circuit a obkružte během 4 dnů jeden z nejsymetričtějších vulkánů Nového Zélandu – Mount Ngauruhoe. Je také nejaktivnější – od roku 1839 už tahle sopka „stihla“ 61 erupcí. Nemáte čas? Zvolte v rámci tohoto treku jednodenní Alpine Crossing s nádhernými Smaragdovými jezery. 

Zlatavé pláže, tučňáky, delfíny… to všechno nabízí Abel Tasman Coast Track, vcelku snadný trek v délce 3-5 dnů.

Vízum ANO, nebo NE?

Na Nový Zéland mohou Češi již několik let cestovat bez víz. Jedná se o turistický bezvízový styk a na Zélandu můžete zůstat až 3 měsíce. Ale existují i další zajímavé možnosti, takže zvažte, zda jet na:

  • turistické vízum (bez víza)
  • WHV (Working Holiday Visa)
  • studentské vízum

Nejsnazší cestou, jak se na Nový Zéland podívat, je koupit si letenku a zdravotní pojištění a odletět. Při vstupu se vás pravděpodobně nebudou na nic ptát. Stačí, že budete mít zpáteční let či let ven ze země, např. do Austrálie, a můžete začít objevovat krásy obou novozélandských ostrovů!

Při cestě za turistikou nesmíte na Novém Zélandu pracovat, takže by mohli chtít vidět i doklad, že máte přístup k financím na živobytí po dobu vašeho pobytu nebo zamluvené ubytování apod.

Práce na Novém Zélandu

Chcete-li spojit dobrodružství, cestování, studium jazyka apod., můžete si na Zélandu najít práci a na živobytí a ostatní aktivity si tam vydělávat.

WHV (Working Holiday Visa)

Nový Zéland byl pro Českou republiku (a později i pro Slovensko) první zemí, která tzv. pracovní prázdniny zavedla. Postupem času se tento typ víza stal tak populárním, že je limit (počet míst pro ČR a SR) vybrán během několika prvních dnů, kdy se žádosti o vízum začnou podávat (1. březen každého roku).

Obddržíte-li WHV, můžete na Zélandu nejenom neomezeně pracovat, ale můžete také studovat angličtinu či zvolený obor. Studium na WHV je povoleno do maximální délky 6 měsíců.

Studentské vízum s pracovním povolením

Absolutní NOVINKOU pro občany České i Slovenské republiky je zavedení studentského víza s pracovním povolením, které nám Nový Zéland zpřístupnil (od počátku roku 2014). Podmínkou je studium na minimální dobu 14 týdnů.

Po Austrálii je nyní i Nový Zéland místem, kam můžete jet studovat, pracovat a cestovat a nemusíte se obávat limitů, které má v sobě WHV vízum! Studentské vízum s pracovním povolením na Nový Zéland je pro každého, bez omezení věku, a počet udělených víz není limitován.

Studium na Novém Zélandu

Při všech výše zmíněných typech víz (turistickém, studentském, WHV) mohou občané České a Slovenské republiky také studovat.

Studentské vízum dostanete na dobu podle délky vašeho kurzu (jazykového či odborného studia), turistické vízum (bez víza) vám dovolí chodit do školy až na dobu 12-ti týdnů, a na WHV vízum můžete studovat až 6 měsíců.

Kdo se do země Pána prstenů právě začal těšit, zvedne telefon a domluví si schůzku v Tutuki.

10 zajímavostí na téma Nový Zéland

aneb Víte,že…

1. Nový Zéland a moře

Víte, že na Novém Zélandu je i to nejhlubší vnitrozemí pouhých 128 kilometrů od mořského pobřeží?

2. Nejstrmější ulice světa

Tipovali byste, že nejstrmější ulicí světa se pyšní San Francisko? Kdepak. V Guinnessově knize rekordů je uvedena Baldwin Street v novozélandském Dunedin. V nejprudším úseku má sklon 1:2,86. Každých 2,86 metru tedy nastoupáte jeden výškový metr. Průměrné stoupání je tu 35 %!

Každý rok (většinou v únoru) se tu koná Baldwin Street Gutbuster - závod o to, kdo nejrychleji vyběhne nahoru a zase dolů. Závodí se ve dvou kategoriích. Jedna je pro kované běžce a druhá pro všechny, kteří se chtějí jen zúčastnit a užít si legraci.

3. Hustota obyvatel

Víte, že samotné hlavní město Auckland má víc obyvatel než celý Jižní ostrov? Novozélanďané jsou totiž spíš „městští“ než „venkovani“ a celých 72 % z celkového počtu obyvatel (kolem 4,5 milionu) žije ve městech.

Průměrná hustota obyvatelstva je 16,5 lidí na kilometr čtvereční. Pro srovnání – v České republice je to 133/km².

4. Délka jmen

Pokud zvažujete oficiální změnu svého jména a cítíte se omezeni možnostmi v České republice, tak hurááá na Nový Zéland. Státní příslušník Nového Zélandu je sice také maličko limitovaný, ale v podstatě jen tím, že délka jména nesmí překročit 100 znaků.

Jen taktak se do tohoto limitu vešel nešťastník, který v pokeru prohrál sázku a musel se přejmenovat na „Full Metal Havok More Sexy N Intelligent Than Spock And All The Superheroes Combined With Frostnova“.

5. Ovoce kiwi

Víte, že ovoce kiwi se na Novém Zélandu správně nazývá „kiwifruit“ nebo také „Chinese Gooseberry“ (čínský angrešt)?

Určitě ochutnejte další na Novém Zélandu pěstované ovoce feijoa nebo tamarillo.

6. Bezpečné školství

Víte, že střední i vysoké školy na Novém Zélandu mohou skladovat až libru uranu nebo thoria pro výukové a vědecké účely? Ovšem pod hrozbou pokuty jednoho milionu dolarů v případě výbuchu. Tak žádný strach!

Mimochodem – Nový Zéland je od 80. let minulého století zemí bez jaderných zbraní i jaderné energie. Obojí bylo postaveno mimo zákon a Nový Zéland kvůli tomu musel vystoupit z aliance ANZUS (Australia, New Zealand, United States).

7. Hlavní město

Víte, že hlavní město Wellington je nejjižněji položeným hlavním městem světa? Pro představu – na severní polokouli leží na podobné zeměpisné šířce třeba Barcelona nebo Chicago.

8. Hymna, hymna

To dvojí opakování slova vystihuje jednu novozélandskou zajímavost. Nový Zéland totiž patří mezi jediné tři státy světa, které mají oficiálně dvě hymny. Obě - “God Defend New Zealand“ a „God Save the Queen“ – jsou si rovné, ale třeba při sportovních utkáních uslyšíte prakticky vždy tu prvně uvedenou.

A ty druhé dva státy? Dánsko a Kanada.

9. Volební právo

Víte, že Nový Zéland byl vůbec první zemí, která dala ženám stejné volební právo jako mužům? Stalo se to roku 1893.

10. Nebezpečná fauna

Možná to nevíte, ale na Novém Zélandu prakticky žádná není! Žádní velcí dravci, žádní hadi, žádní štíři…

Ovšem výjimka potvrzuje pravidlo a tou je jedovatý pavouk katipo (Latrodectus katipo), blízký příbuzný americké černé vdovy nebo australského redbacka. Katipo patří k ohroženým druhům a pravděpodobnost, že na něj narazíte, je velmi malá. Poslední doložený smrtelný případ se stal v předminulém století. A pochopitelně existuje protijed!

Tutuki kvíz - Nový Zéland

Zajímá vás Nový Zéland? Otestujte své znalosti s naším kvízem!

Novy Zeland-Moeraki-vědomostní kvíz
Vysvětlit vznik kulatých balvanů Moeraki je těžké, náš kvíz lehký…