7 důvodů proč studovat v Oxfordu

Oxford je zhruba stopadesátitisícové město na jihovýchodě Anglie a důvody, proč si ke studiu vybrat právě Oxford, mohou být vážné i nevážné. Začneme jedním nevážným.

1. Životopis

Představte si jak krásně se bude ve vašem životopisu vyjímat věta „Studoval jsem v Oxfordu.“ nebo jak ležérně odpovídáte na dotaz kde že jste se naučili tak krásnou angličtinu větičkou „V Oxfordu.“ Oxford má prostě zvuk!

2. Atmosféra

Oxford je neuvěřitelně kosmopolitní město v neuvěřitelně „anglických“ kulisách. Vznosné historické budovy, štíhlé věže, pikniky na břehu řeky Cherwell nebo projížďky na pramicích po Temži, anglické hospůdky, trhy a exotické obchůdky, spousta studentů z různých koutů světa…

Víte, že Oxfordu se také říká “city of dreaming spires“ neboli město snivých věží? Nádherná architektura si tohle poetické pojmenování jistě zaslouží. Mimochodem – za svou zachovalost vděčí úmyslu Hitlera používat Oxford po obsazení Británie jako hlavní město. Proto nebyl za 2. světové války bombardován.

3. Univerzita

Oxford je především univerzitní město. Slavná University of Oxford je vůbec nejstarší univerzitou anglicky mluvícího světa. První záznamy se objevují už ve 12. století.

Dnes má 36 kolejí a více než 22 000 studentů. Součástí univerzity je i známé nakladatelství Oxford University Press. Nejspíš jste již narazili na jejich učebnice či slovníky nebo využíváte jejich volně dostupný on-line slovník pro studenty.

Víte, že na půdě univerzity se odehrává jeden z detektivních románů spisovatelky Dorothy L. Sayersové Oxfordský anonym (Gaudy Night, 1935)? S Oxfordem je spjata i jiná slavná autorka detektivek P. D. Jamesová.

4. Austin Morris

Tohle malé autíčko změnilo od roku 1959, kdy bylo poprvé uvedeno na trh, mnohokrát design a párkrát i vlastníka. Stále se ale vyrábí v Cowley, jihovýchodní části Oxfordu. Dnes ho můžete vidět na silnicích v nejnovější verzi pod názvem Mini v produkci BMW. V minulosti ho vlastnil i Mr. Bean a, jak si nejspíš vzpomínáte, prováděl s ním neuvěřitelné věci.

5. Kultura

Oxfordu určitě nebudete strádat nedostatkem kultury. Ashmolean Museum nabízí archeologické i umělecké poklady a navíc se pyšní tím, že je vůbec nejstarším muzeem světa – nejstarší budova vznikla v letech 1678–1683. Z dalších muzeí uvedeme alespoň Oxford University Museum of Natural HistoryPitt Rivers Museum a Museum of Oxford.

Hudba a Oxford? Ovšemže ano. Od klasiky přes jazz po modernu a navíc spousta klubů. Divadlo a Oxford? Jak jinak. Kromě různých přestavení v „kamenných“ divadlech jsou velmi populární letní produkce Shakespearových her pod širým nebem.

Sheldonian Theatre, divadlo vybudované v letech 1664-68 podle návrhu Christophera Wrena, dodnes slouží jako koncertní a přednášková síň a místo, kde probíhají univerzitní ceremoniály.

6. Parky

Univerzita by nebyla správnou anglickou univerzitou, kdyby neměla svůj park. Tedy spíš parky. Oxford University Parks zabírají celých 37 ha a najdete zde mnoho zajímavých rostlin, objektů a sportovišť (včetně kriketového hřiště). Během dne jsou volně přístupné veřejnosti.

Město samo má řadu parků. Například South Park - největší oxfordský park (s městečkem South Park má společné právě jen jméno) nebo Christ Church Meadow, oblíbené místo pro pikniky u řeky.

Víte, že v Oxfordu můžete navštívit Mezopotámii? Není to ovšem žádná maketa starověké říše, ale kouzelný malý ostrov „mezi řekami“ v Univerzitních parcích.

7. Great Tom

Jen v Oxfordu můžete každý večer přesně 5 minut po deváté slyšet 101 úderů zvonu jménem Great Tom. Visí ve věži Christ Church Cathedral.

A proč neodbíjí v „celou“? Protože Oxford je přesně o 5 minut opožděn za greenwichským GMT a Velký Tom se drží původního oxfordského času. Zabere mu 20 minut, než zvládne všechny údery. Což studenti jistě ocenili v době, kdy signalizoval uzávěr bran koleje Christ Church, a oni měli extra čas na to, aby dorazili na kolej před „zavíračkou“.