Dá se v zahraničí při studiu pracovat?

Ano, dá. Ale ne všude. Víme, že jsou pro vás informace o práci důležité, proto jsme pro vás připravili jednoduchý přehled zemí, kde se pracovat dá i nedá.

Podrobnější informace pak naleznete v sekcích jednotlivých zemí. Zabýváme se zatím pouze zeměmi, ve kterých máme jazykové či odborné školy. Destinace budeme postupně rozšiřovat.

Kde budete pravděpodobně pracovat?

Asi si dokážete představit, že hledání první práce v zahraničí nemusí být zrovna procházka růžovým sadem. Obzvláště začátky mohou být zajímavé. Snažíte se zorientovat v nové zemi a používat jazyk, který vám není úplně vlastní.

Na začátku pobytu pracují studenti většinou v kavárnách, hospodách, supermarketech, hotelech nebo v kuchyních. Kluci se mohou uplatnit na stavbách či v různých řemeslných oborech.

Kdo vyrazí do zahraničí s velmi nízkou znalostí jazyka, uchytí se třeba v úklidech či jiných manuálních pracích, kde není nutné mluvit.

Z výčtu výše vyplývá, že většina začíná v zahraničí v nekvalifikované pozici. My jsme si řadou pozic prošli a byla to skvělá lekce do života!

Vzrůstající zkušenosti v zahraničí v kombinaci se stále lepšící se znalostí jazyka otevírají nové a nové možnosti na pracovní uplatnění. Získání kvalifikované pozice není nemožné, ale může to chvíli trvat.

Země v Evropské Unii

Díky volnému pohybu osob můžete při studio bez problémů pracovat v anglicky mluvících zemích – v Anglii (než vystoupí z EU), Irsku a na Maltě. Nebo německy mluvícím Německu či Rakousku.

Na základě vlastních zkušeností víme, že bez znalosti jazyka se práce hledá špatně. Ideální je proto kombinace studia jazyka a práce.

Pracovali jsme v Anglii, Irsku, Německu i Austrálii. Zkušenosti vám rádi předáme.

Austrálie, Nový Zéland

Do Austrálie i na Nový Zéland potřebujete víza. Dobrou zprávou však je, že ke studentskému vízu dostanete v obou zemích pracovní povolení na poloviční úvazek.

▶  Více o studiu v Austrálii

O studentské vízum může požádat každý, kdo chce v Austrálii nebo na Novém Zélandu studovat. Omezení neexistují.

Nový Zéland nabízí kromě studentského víza také Working Holiday víza pro mladé bezdětné lidi od 18 do 35 let.

Hlavním smyslem těchto víz je umožnit vám si na cestách po této krásné zemi přivydělat. Víza mají platnost 1 rok. Pracovat můžete neomezeně. Studovat do 6 měsíců.

Kvóty se daný rok se otevírají vždy v březnu. A většinou jsou hned rozebrané :(.

Kanada

Jediným studijním programem, při kterém můžete v Kanadě pracovat, je tzv. Co-Op Internship. 

Je to kombinace studia odborných kurzů (business, management, marketing) a odborné praxe. Půlku času studujete a pracujete na poloviční úvazek. Druhou půlku času jen pracujete. Škola vám pomáhá s nalezením práce po studiu (odborné praxe). Pracovat pak můžete na plný úvazek.

Dalším programem, kdy můžete pracovat, studovat a cestovat, jsou  Working Holiday víza. Program je pro lidi od 18 do 35 let se střední znalostí angličtiny, kteří mohou v Kanadě cestovat po dobu 1 roku. Při tom si mohou přivydělávat a snížit tak náklady na živobytí. Studium je povolené v maximální délce 6 měsíců. 

Získání běžného pracovního povolení do Kanady je komplikované (stejně jako v USA).

USA

Při studiu v USA pracovat nemůžete.

Pro běžné smrtelníky existuje v USA jen málo možností, jak v USA legálně pracovat. Můžete tam např. jet pod J1 vízem do kempů a dělat vedoucí. Nebo pracovat jako au-pair. Vysokoškoláci mohou vycestovat na Work and Travel víza a vykonávat sezónní práce v době letních prázdnin.

Získání ostatních pracovních víz je díky přísným podmínkám až nereálné. Myslet na ně mohou snad jen velmi vzdělaní inženýři, vědci či sportovci. Vše se vyřizuje přes speciální agentury, programy či zaměstnavatele. Víza se udělují na konkrétní pracovní pozici, která se nesmí v průběhu víz měnit.