10 důvodů proč v Regensburgu

Uvažujete o studiu němčiny přímo v Německu? Vyberte si bavorský Regensburg - jedno z nejkrásnějších německých měst. Důvodů je celá řada…

1. Architektura

Regensburg je opravdu krásný. Vznosná architektura historických budov je umocněna polohou města na řece. Úzké uličky středověkého centra, které je právem na Seznamu UNESCO, vás určitě uchvátí.

Lákají vás historické památky? Regensburg jich nabízí okolo 1500! Za všechny zmíníme alespoň Dóm sv. Petra - katedrálu ve francouzském stylu s unikátní chrámovou studnou. Dóm patří spolu s Kamenným mostem k dominantám města.

Víte, že Kamenný most je jedním z nejstarších mostů Evropy? Byl postaven v letech 1135-46 a slouží dodnes, přestože právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí. To pražský Juditin most, inspirovaný Kamenným mostem a dokončený roku 1172, zničila povodeň už po 170 letech.

2. Atmosféra

Regensburg je sice plný památek a z jeho zdí dýchá historie, ale atmosféra je tu příjemná, uvolněná a svěží.

Možná je to tím, že leží na Dunaji a s řekou sem proniká jižanská nálada. Možná je to množstvím hospůdek, barů a kaváren. Nebo přítomností studentů z Německa, Evropy i jiných koutů světa – Regensburg je totiž univerzitním městem. Možná… Ale třeba na to, v čem je kouzlo Regensburgu, přijdete sami až tu budete studovat němčinu.

Víte, že Regensburg má největší koncentraci barů v celém Německu?

3. Kultura

Divadlo Theater Regensburg uvádí kromě obvyklých záležitostí (divadelní, operní a baletní představení, operety, muzikály) i představení pod širým nebem. Najdete ho na Bismarckově náměstí. Malé divadlo Turmtheater sídlí v 7. patře středověké patricijské věže.

Kulturní všehochuť nabízejí kulturní centra Alte Mälzerei nebo Leerer Beutel, kde mimo jiné sídlí Městská galerie. Za návštěvu určitě stojí i jiné galerie – třeba Art Affair nebo Kuntsforum Ostdeutsche Galerie.

Mezi nejvýznamější pravidelné hudební akce patří jarní Dny staré hudby a letní Bavorský jazzový víkend. Ovšem jazz si v Regensburgu užijete i když se zrovna „netrefíte“ do jazzového víkendu - Jazzclub Regensburg funguje celoročně.

Víte, že chlapecký pěvecký sbor Regensburger Domspatzen při chrámu sv.Petra existuje už víc než 1000 let? Sbor vznikl roku 975 a zejména v posledních desetiletích získali Vrabčáci celosvětové renomé.

4. Historie

Historie Regensburgu sahá do doby kamenné. Z doby keltského sídla Radasbona se prakticky nic nedochovalo, ale část římského legionářského tábora – téměř 2000 let stará brána Porta Praetoria - dodnes tvoří součást Biskupského dvora.

Ve středověku byl Regensburg jedním z nejvýznamějších obchodních i duchovních center Evropy a je proto také nazýván městem králů a císařů.

Také se tu psaly dějiny – roku 1806 zde formálně zanikla Svatá říše římská. Dnes můžete obdivovat impozantní Říšský sál Reichssaal, kde v letech 1663-1806 zasedal říšský sněm, při návštěvě Staré radnice Altes Rathaus. Mimochodem – v budově kromě turistického informačního centra sídlí také středověká mučírna.

Podrobně se s historií Regensburgu můžete seznámit při návštěvě Historického muzea Historische Museum v budově minoritského kláštera nebo v Návštěvním centru světového dědictví Besucherzentrum, které najdete v Solné sýpce Salzstadel u Kamenného mostu.

Víte, že část české historie se odehrála v Regensburgu? Roku 845 zde přijalo 14 českých knížat křest. Událost připomíná pamětní deska na kostele sv. Jana.

5. Thurn-Taxis

Regensburský zámek knížecího rodu Thurn-Taxis Schloß St. Emmeram vznikl přebudováním benediktínského kláštera sv. Jimrama. Knížecí rodina palác stále obývá a zároveň umožňuje prohlídky i pořádání různých akcí.

Thurn-Taxisové sami pořádají červencový letní festival, který nabízí klasickou hudbu, jazz, operu, balet, divadlo… prostě krásné kulturní zážitky v krásném prostředí. V adventní době jsou to pro změnu Romantické vánoční trhy, také spojené s kulturními akcemi.

Víte, že německý matematik a astronom Johannes Kepler má v Regensburgu svůj dům? Kepler Gedächtnishaus je místem, kde roku 1630 zemřel. Dům je upraven do podoby, jakou měl v 17. století.

6. Originální léčba

Při žaludečních potížích či jiných neduzích vám v Regensburgu pomůže Duch karmelitána. Není to ovšem duchařská záležitost, ale originální bylinný likér Echter Karmeliten Geist, který již po staletí produkují podle tajného receptu mniši karmelitánského kláštera sv. Josefa. No, likér je možná slabé slovo pro tekutinu s obsahem alkoholu 75 %, každopádně ale obsahuje 12 bylinek!

Když už jsme u regensburgských originálů – vyzkoušejte slavnou místní sladkou hořčici Luisy Händlmaierové.

7. Pivo

Regensburg je domovem pěti pivovarů a řady příjemných hospůdek i pivních zahrádek, kde můžete jejich produkci – zejména největšího průmyslového pivovaru Bischfshof - důkladně prozkoumat.

Raději některý z malých pivovarů? Z restaurace minipivovaru Spital je krásný výhled na řeku a panorama města. Pozor – kolem oběda bývá beznadějně plno! Rodinný pivovar Kneitinger vaří pivo už 150 let a restaurace má opravdu příjemnou atmosféru. Weiss Braühaus produkuje výborné pšeničné pivo, světlé i tmavé. Brauhaus am Schloss je vlastně „zámecký“ pivovar, najdete ho v zámku rodiny Thurn-Taxis.

Víte, že nejstarší „fast-food“ světa nenajdete v Americe, ale v Regensburgu? Wurstkuchl nedaleko Kamenného mostu totiž už při jeho stavbě ve 12. století nabízela dělníkům vepřovou klobásu. I dnes je na jídelníčku jediná položka – klobása s kyselým zelím a hořčicí.

8. Parky

Příjemných a zajímavých parků má Regensburg hned několik. Tvoří zelený pás kolem historického centra.

Dörnbergpark je tak trochu v anglickém stylu včetně stylového skleníku. V Herzogsparku můžete obdivovat pozůstatek opevnění, čtyřpatrovou věž Prebrunnturn, nebo se projít nádhernou Renesanční zahradou. Na břehu Dunaje leží Villapark. Neo-gotickou vilu, která dala parku jméno, nechal postavit král Maxmilián II. Bavorský.

K „zelenému“ Regensburgu patří i pár alejí. Třeba Alej Knížete Anselma Fürst-Anselm-Allee, k zámku sv. Jimrama je to z ní jen skok. Nebo Východní alej Ostenallee, kde najdete krytý městský bazén.

Víte, že Unter den Linden není jen známá berlínská třída? Místo stejného jména najdete i regensburském Městském parku. Stadtpark je nejen největší, ale i nejstarší park Regensburgu. První lípy tu byly vysazeny již v 16. století.

9. Trhy

Plánujete návštěvu nějakého zajímavého trhu? Co takhle Květnový jarmark nebo Podzimní jarmark? Tyhle 14-tidenní lidové slavnosti se konají na náměstí Dultplatz a mostě Oberpfalzbrücke.

Léto nabízí „Tanec čarodějnic a kouzla víl“ neboli Hexentanz & Feenzauber na zámku Pürkelgut nebo Regensburger Spectaculum - středověký trh na ostrově Jahninsel. Zima pochopitelně adventní trhy na několika místech a také Vánoční trh uměleckých řemesel.

Lákají vás spíš „klasická“ nákupní centra? Zkuste Donau EinkaufszentrumRegensburg Arcaden nebo Köwe.

Víte, že firma Rehorik nabízí kromě různých laskomin z místních i světových lokalit také semináře o víně, kávě nebo whisky? Třeba se některého zúčastníte…

10. Okolí

Chcete se dostat do Walhally? V městečku Donaustauf 11 km od Regensburgu máte možnost. Není to sice Valhalla z nordických legend, ale tahle německá síň slávy určitě stojí za návštěvu. Když ne kvůli přehlídce mramorových bust a plaket, tak kvůli nádherné vyhlídce na Dunaj. Výlet lodí z Regensburgu vám zabere asi 4 hodiny.

Navštivte benediktýnský klášter Weltenburg. Milovníky architektury sem láká barokní kostel sv.Jiří, milovníky přírody nádherná Weltenburgská úžina na Dunaji a milovníky piva produkty místního pivovaru, který je mimochodem nejstarším klášterním pivovarem světa. Pivo tu vaří od roku 1050!

V nedalekém Kelheimu stojí mohutná památka porážky Napoleona v bitvě u Lipska. K Hale osvobození se snadno dostanete po řece – cesta lodí mezi klášterem Weltenburg a Kelheimem trvá zhruba 20 minut. Nebo šlápněte do pedálů po Dunajské cyklostezce.

Víte, že Weltenburgská dunajská úžina je v nejužším místě široká jen 70 metrů? A ještě další míry – délka 6 km, výška okolních bílých skal až 80 metrů.