12 důvodů proč právě Salzburg

Hudba, hudba, hudba… a řada dalších kulturních zážitků. To je to hlavní, co Salzburg nabízí a navíc v nádherném prostředí. Jsou však i jiné důvody proč si vybrat ke studiu němčiny rakouský Salzburg…

1. Hudba klasická

Salzburg nabízí hudbu v každé roční době. Posuďte sami.

V lednu je během festivalu Mozartův týden uvedena řada oper a koncertů v podání renomovaných interpretů.

Salzburský velikonoční festival začíná v sobotu před Květnou nedělí a trvá do velikonočního pondělí. Zahajuje i končí premiérou opery. Mezitím se konají po šest večerů tři koncerty v podání Berlínských filharmoniků plus řada dalších akcí.

Koncem května se tu můžete vydat do Neapole. Salzburský svatodušní hudební festival tu totiž pod heslem “Salzburg goes Napoli” uvádí díla skladatelů takzvané Neapolské školy. Jedna opera na začátku, oratorium na konci a mezitím jeden koncert za druhým.

Nejznámější je pochopitelně Salzburský festival, který během července a srpna nabízí opravdu špičkové hudební zážitky.

V předvánočním období se ve Velkém festivalovém domě konají unikátní Salzburské adventní zpěvy - scénické oratorium spojující biblické motivy s tradičními alpskými obyčeji. Každý rok v jiném aranžmá!

Víte, že slavný dirigent Herbert von Karajan je salzburským rodákem? Narodil se zde 5. dubna 1908.

2. Hudba méně klasická

Salzburské bienále je festival soudobé hudby, který se od roku 2009 koná v Salzburgu každé dva roky. Vždy počátkem jara po čtyři víkendy za sebou (od čtvrtka do neděle) si tu můžete užít takzvanou novou hudbu.

V říjnu žije Salzburg v jazzovém rytmu. Jazz & The City - to je zhruba stovka koncertů na padesáti jevištích v salzburských klubech, restauracích, kavárnách a galeriích. Kromě jazzu zní světová hudba, etno i elektronická hudba interpretů z celého světa. Všechny koncerty a všechna vystoupení jsou navíc zdarma!

Víte, že Salzburg nabízí hudbu na závodní dráze? Festival elektronické hudby Electric Love se totiž koná na nedaleké závodním okruhu Salzburgring.

3. Kultura

Láká vás i jiná než hudební kultura?

Pro zájemce o avantgardní taneční umění, divadlo, hudbu, film a výtvarné umění je tu Letní scéna Sommerszene. Tenhle dvoutýdenní kulturní festival na přelomu června a července prezentuje řadu neobvyklých a netradičních forem. Nechte se překvapit!

V říjnu se v Salzburgu konají Salzburské dny kultury, které v podzimní atmosféře nabízejí nejrůznější umělecké žánry od divadelních představení přes operu a koncerty až po balet.

Víte, že v Salzburgu můžete zažít pořádný cirkusWinterfest patří k největším evropským festivalům současného cirkusového umění.

4. Mozart

Nejslavnějším salzburským rodákem je pochopitelně Wolfgang Amadeus Mozart. A můžete se tu o něm dozvědět opravdu mnoho, vždyť tu má hned dva domy!

Mozartův rodný dům - muzeum v Obilné uličce (Getreidegasse č.9) bylo otevřeno už roku 1880. K nejslavnějším exponátům patří různé Mozartovy hudební nástroje, ale najdete tu i řadu písemností či rodinné portréty. V prvním patře je každým rokem jiná výstava na téma Mozart. Druhé patro je věnováno tématu „Mozart a divadlo“ s miniaturními modely velkých jevišť od pozdního 18. až do 20. století, která dokumentují různé vizuální interpretace Mozartových oper.

Mozartův dům - dům, kde žil Mozart v letech 1773–1780, prezentuje vzácné předměty a dokumenty týkající se slavného skladatele i každodenní život Mozartovy rodiny.

Víte, že o Mozartův odkaz se stará Mezinárodní nadace Mozarteum? Spousta aktivit Mozartea je vázána právě na Salzburg.

5. Mozartovy koule

Že kvůli téhle cukrovince nemusíte až do Salzburgu? Máte pravdu, strojově vyráběné Mozartovy koule koupíte leckde a také firem, které je produkují, je hned několik. Ovšem ty pravé ručně vyrobené Original Salzburger Mozartkugeln od Fürsta koupíte jen a právě v Salzburgu. Určitě ochutnejte!

Originál ruční výroba není levná. Pokud plánujete nákup pro celé příbuzenstvo a většinu přátel, tak zkuste „kuličkové“ výprodeje v továrně Mirabell na okraji Salzburku (Hauptstrasse 14, Grödig). Drobně poškozený obal koulí pošetří vaši peněženku.

6. Muzea

Salzburské Muzeum moderního umění sídlí ve dvou budovách. Barokní Rupertinum najdete v srdci Starého města, modení budovu vysoko nad městem na Mnišské hoře – Salzburg tu máte jako na dlani. A najdete tu i Rakouskou fotogalerii s více než 17 000 fotografiemi.

Salzburském muzeu na Mozartově náměstí se mimo jiné můžete vydat do podzemí. Podzemní pasáž „Panorama Passage“, která spojuje Salzburské a Panoramatické muzeum, nabízí třeba 1800 let starou římskou zeď s freskami.

Možná se vám mezi vší tou hudbou a kulturou zasteskne po zábavě z jiného soudku. Přírodovědné muzeum Haus der Natur se chlubí jedním z nejkrásnějších akvárií ve střední Evropě. Co takhle krmení korálových žraloků? Máte možnost každé pondělí v 10,30 hod.

7. Architektura

Panoramatu Salzburgu dominuje pevnost Hohensalzburg. A salzburské Staré město Altstadt je právem na Seznamu světové dědictví UNESCO. Dostane vás svou atmosférou romantických uliček a řadou zajímavých budov – téměř každý sloh zde má své zastoupení.

Najdete tu i jeden z nejužších domů světa, ke kterému se váže romantická historka. Prý ho postavil mladík v úzkém průchodu mezi domy, aby splnil podmínku otce své vyvolené, že její budoucí manžel musí v Salzburgu vlastnit dům.

Za všechny hrady a zámky ve městě a okolí jmenujeme alespoň zámek Mirabell s Mramorovým sálem (nevěsty pozor – jedna z nejvyhledávanějších svatebních síní Evropy!) a nádhernými zahradami. A ještě vodní hrad Anif vybudovaný na jezeře.

Víte, že supermoderní prosklený Hangar 7 na salzburském letišti ukrývá unikátní sbírku letadel? A její majitel Dietrich Mateschitz toho ví o létání opravdu hodně – vždyť jeho Red Bull vám dává křííííídla!

8. Pivo

Salzburgu můžete navštívit „pivní věž“. Stojí v největším soukromém pivovaru Rakouska Stiegl, kde se můžete dozvědět spoustu zajímavostí o výrobě piva a pochopitelně také pivo ochutnávat, ochutnávat a ochutnávat…

Spíš než „maxipivovar“ vás lákají minipivovary? V Salzburgu a okolí je jich celá řada. Zkuste třeba Augustiner - mniši z řádu augustiniánů tenhle pivovar založili už roku 1621. Nebo naopak Gusswerk - moderní pivovárek, který si už stačil vybudovat výbornou pověst, přestože vznikl teprve v roce 2007.

Víte, že v Rakousku je věkový limit pro nákup a konzumaci piva 16 let?

9. Trhy

Zajděte na každodenní Zelený trh s fantastickou nabídkou nebo navštivte selské trhy, které se konají jednou týdně na Mirabellském či Papagenově náměstí. Zejména poslední dobou je kladen velký důraz na kvalitní bioprodukty.

Ovšem nejen bioprodukty živ je člověk. Ochutnejte místní specialitu - salzburské noky. Nebojte – nejde o noky polévkové, ale o sladký dezert, který svým tvarem připomíná zasněžené salzburské vrchy.

10. Za zvuků hudby

Ať už tenhle slavný filmový muzikál znáte nebo ne, můžete se tu vydat po jeho stopách. The Sound of Music byl totiž z velké části natočen právě v Salzburgu. Mimochodem – víte, že vznikl na podkladě skutečného příběhu Marie von Kutschera, barona von Trappa a jeho sedmi dětí?

11. Fontány

Co takhle „vodní hrátky“? V parcích okolo renesančního letohrádku Hellbrunn má voda hlavní slovo. Najdete tu fontány půvabné a krásné, komické i docela bizarní. A připravte se na nečekané spršky!

Víte, že z historického centra Salzburgu se do Hellbrunnu dostanete na kole za pouhých 20 minut?

12. Lyžování

Co takhle spojit studium němčiny s lyžováním? Ze salzburského náměstí Mirabellplatz jezdí denně od prosince do března bezplatný skibus přímo do lyžařského střediska Flachau, kterému se ne nadarmo říká snow space. V polovině ledna tu navíc můžete na vlastní oči vidět Světový pohár žen ve slalomu.

 

Tutuki děkuje Tourismus Salzburg za poskytnutí fotografií na této stránce.